Valsts Prezidents Valdis Zatlers ierosina atlaist 10. Saeimu

29. mai 2011 02:21

Mana pirmā reakcija pēc šīs runas bija šoks un apmulsums.

Protams, uzzinot Saeimas balsojumu “Šlesera kratīšanas lietā” man pirmā doma bija – šī Saeima ir jāatlaiž! Taču vēlāk, kad emocijas bija norimušas un sāku par to domāt ar prātu, šaubījos, vai viena lēmuma dēļ tiešām ir nepieciešams atlaist Saeimu? Un ja arī atlaidīsim – vai ir cerības ievēlēt labāku? Tādēļ es ilgi nevarēju atgūties pēc Prezidenta paziņojuma, ka tiek ierosināta Saeimas atlaišana. Un, ja man būtu jautāts mans viedoklis plkst. 22:30 vai plkst. 0:45, mana atbilde būtu bijusi: “Es nezinu!”
Bet Zatlers savā uzrunā uzsvēra, ka šādu lēmumu – ierosināt Saeimas atlaišanu – balsta nevis tikai uz ceturtdienas balsojumu neļaut KNAB veikt kratīšanu Aināra Šlesera dzīvesvietās, bet gan uz to, ka cēloņus milzīgajai plaisai starp varu un sabiedrību šī Saeima nav novērsusi un nevar novērst, vairākums – negrib novērst.

Īpaši mani uzrunāja šī Zatlera runas daļa:

Es gribu uzdot vienu jautājumu: vai ir kāds panākums? Mūsu valstī ir panākums. Mēs trīs gadu laikā, izmisīgi cīnoties, brīnumainā kārtā esam pārvarējuši ekonomisko krīzi, esam kā paraugs citām valstīm – apņēmības paraugs, rīcības paraugs, rezultāta paraugs.

Bet būsim godīgi – šo krīzi pārvarēt palīdzēja Latvijas cilvēki. Katrs no viņiem nesa kādu personīgu upuri – algas samazinājumu, nodokļu celšanos, bezdarbu. Un tad rodas jautājums: kā vārdā šie upuri tika nesti? Vai tiešām, lai vairotu oligarhu peļņu? Vai tiešām, lai ļautu apzagt savu valsti? Vai tiešām, lai tiesiskums kļūtu par nenozīmīgu saukli?

Tādēļ man šķiet, ka mums šī Saeima ir jāatlaiž kaut vai tāpēc, lai tiktu īstenots Satversmes 2. pants – Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai. Lai pierādītu politiķiem, ka Saeima nav vieta, kur var droši sēdēt 4 gadus un darīt, kas ienāk prātā, un ka tā nav vieta, kur glābties no kriminālatbildības. Un arī lai mēs visi, ikviens Latvijas pilsonis, saprastu – politiķi kalpo mums, nevis otrādi! Un lai upuri, ko esam nesuši, lai visa valsts kopā pārvarētu šo ekonomisko krīzi, nebūtu nesti atsevišķu cilvēku labklājības vārdā! Bet gan par to, lai frāzei “Viens likums, viena taisnība visiem” būtu reāls saturs un praktiskas izpausmes! Lai daži izredzētie nestāvētu pāri visiem pārējiem un pāri likumiem, bet likuma priekšā visi būtu vienlīdzīgi!

Kā jau ziņo “delfi” – šī ir pirmā reize Latvijas vēsturē, kad prezidents ierosina Saeimas atlaišanu. Vienmēr kaut kam ir pirmā reize, tā ir trivāla un visiem zināma patiesība. Cerams, ka šis Prezidenta drosmīgais solis dos pozitīvu rezultātu, ka vadzis beidzot ir lūzis un turpmāk politiskā vide mūsu valstī uzlabosies. Bet lai tas izdotos, arī tautai ir jāsaka savs: “Pietiek!”

Šis ieraksts tika publicēts Arhīvs ar birkām , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Leave a Reply