Uzvara 2:1 zaudējums

17. mai 2011 15:26

Piektdien, 13. maijā, Latvijas Kara muzejā notika Jauniešu Rīgas domes kārtējā sēde. No tajā izskatītajiem 4 priekšlikumiem svarīgākie man šķita 3, par kuriem arī izvērtās (vai varēja izvērsties) visgarākās un kaislīgākās debates:

  1. Par pilotprojektu e-grāmatu ieviešanai skolās;
  2. Par soda naudas par braukšanu sabiedriskajā transportā bez biļetes palielināšanu;
  3. Par Jūrmalas un Rīgas pašvaldību apvienošanos.

Par pilotprojektu e-grāmatu ieviešanai skolās
Atbildīgā komiteja – Izglītības un kultūras

Šī priekšlikuma autors esmu es, tādēļ man pirms sēdes, gatavojoties debatēm, bija dīvaina sajūta, jo es uzstājos pret to.

Mans mērķis, šo priekšlikumu iesniedzot, bija atbrīvot skolēnu vecākus no ikgadējiem tēriņiem (līdz pat 100 latiem un vairāk) par mācību grāmatām un darba burtnīcām. Tā vietā pašvaldība veiktu pilotprojektu, iepērkot e-grāmatu lasītājus, kā arī mācību grāmatas un darba burtnīcas elektroniskā formātā, ikvienam skolēnam, un pēc pilotprojekta rezultātu izvērtēšanas lemtu par tālāku šādas prakses ieviešanu.

Komitejai bija vairāki sakarīgi priekšlikumi, piemēram, šo pilotprojektu veikt nevis aptuveni 5 dažādās (pēc lieluma, izglītības līmeņa, programmas), bet gan tikai vienā skolā un, pozitīva iznākuma gadījumā, rezultātu izvērtējumu iesniegt Izglītības un zinātnes ministrijai ar ieteikumu šādu sistēmu ieviest visā valstī.

Bet komitejas lēmums bija, ka lasītāji nebūs katram skolēnam, bet gan atsevišķos kabinetos, tajos priekšmetos, kur ir visvairāk un vissmagākās grāmatas, un šos kabinetus nepametīs. Ar to netiek sasniegts izvirzītais mērķis – vecāki netiek atbrīvoti no mācību grāmatu pirkšanas, jo, lai skolēni izpildītu mājasdarbus, tās tik un tā būs vajadzīgas.

Šie mani argumenti atrada dzirdīgas ausis, un priekšlikums ir atgriezts atpakaļ komitejā.

Balsojuma rezultāti:

Par – 7

Pret – 7

Atturas – 8

Nebalso – 9

Par soda naudas par braukšanu sabiedriskajā transportā bez biļetes palielināšanu
Atbildīgā komiteja – Sociālo lietu

Saskaņas centra frakcija iesniedza priekšlikumu būtiski palielināt soda naudu par braukšanu sabiedriskajā transportā bez biļetes. Komitejas galīgajā variantā šis soda naudas apmērs ir no 15 līdz 50 latiem (pašreizējais – no 2 līdz 5 latiem). Motivācija – pārāk daudzi brauc bez biļetes (martā esot pieķerti vairāk kā 5’000 “zaķu”, 2010. gadā – vairāk kā 58’000) un pašreizējā biļetes cena un soda naudas apmērs nesedz sabiedriskā transporta izmaksas.

“Vienotības” deputātu, kuri debatēs uzstājās pret šo priekšlikumu, ieskaitot mani, galvenie argumenti bija:

  • šāds sods ir nesamērīgi liels, gan ar citiem pārkāpumiem (piemēram, braukšanas ātruma pārsniegšanu, kas, atšķirībā no braukšanas bez biļetes, apdraud citu cilvēku dzīvības), gan arī ka tas tālu pārsniedz biļetes cenu un ka, piemēram, sabojājot svešu automašīnu ir jāatmaksā tās remonts;
  • bieži vien kontrolieri, iekasējot soda naudas, neizsniedz kvīti vai ieraksta tajā mazāku summu, kā rezultātā liela daļa naudas līdz “Rīgas Satiksmei” nemaz nenonāk;
  • tā kā priekšlikums ir ierosināt Saeimai mainīt attiecīgo Administratīvo pārkāpumu kodeksa punktu, priekšlikums attiecas ne tikai uz Rīgu, bet gan uz pilnīgi visām Latvijas pilsētām.

Diemžēl, ar nelielu balsu pārsvaru šis priekšlikums tika pieņemts.

Balsošanas rezultāts:

Par – 14

Pret – 12

Atturas – 0

Nebalso – 5

Par Jūrmalas un Rīgas pašvaldību apvienošanos
Atbildīgā komiteja – Pilsētas attīstības

Šī priekšlikuma autori arī ir Saskaņas centra frakcija. Motivācija – nemitīgie korupcijas u.c. skandāli Jūrmalas domē un tās vadības pārāk biežā maiņa, ko būtu iespējams novērst, Jūrmalu pievienojot Rīgai. Kā arī fakts, ka liela daļa jūrmalnieku strādā Rīgā, taču Iedzīvotāju ienākuma nodoklis nonāk Jūrmalas pašvaldības budžetā, kas neesot taisnīgi pret Rīgu.

Tā kā laika trūkuma dēļ debates nenotika un man savu viedokli paust neizdevās, piedāvāju jums to šeit.

Cienījamie kolēģi!

Jūrmalas pašvaldību nevar pievienot Rīgai vairāku iemeslu dēļ.

Rīgai pašai ir pietiekami daudz savu problēmu, ar kurām tā nespēj tikt galā. Piemēram, stiprās lietusgāzēs, kāda redzama šobrīd aiz loga, Rīgas ielas daudzviet pārplūst un nav izbraucamas.

Ja Rīgas pašvaldībai vēl tiktu „uzgrūstas” arī Jūrmalas problēmas, tās, visticamāk netiktu risinātas vispār.

Korupcijas problēma, kas ir viens no šī priekšlikuma iemesliem, pastāv arī Rīgas domē, par ko liecina kaut vai nesenais tiesas spriedums Rīgas domes amatpersonu kukuļošanas lietā. Taču šis priekšlikums būtiski palielinās Rīgas domē apgrozāmās naudas apjomu un, līdz ar to, korupcijas riskus.

Par Rīgas sabiedrisko transportu maksā ikviens tā lietotājs – gan rīdzinieki, gan Rīgā strādājošie jūrmalnieki. Jūrmalnieki, kuri uz darbu Rīgā brauc ar personīgo transportu, maksā par stāvvietām. Tā ka jebkurā gadījumā viņi arī maksā par Rīgas satiksmes infrastruktūras izmantošanu.

Pievienojot Jūrmalu Rīgai, pašvaldības iedzīvotāju skaits palielināsies no pašreizējiem 56 tūkstošiem līdz 759 tūkstošiem, administratīvais centrs pārcelsies aptuveni 20 kilometrus tālāk, no Slokas un Ķemeriem – tālākā Jūrmalas gala – tas vispār būs stundas brauciena attālumā. Tas būtiski samazinās Jūrmalas iedzīvotāju iespējas ietekmēt pašvaldības procesus, un tas samazinās pilsonisko aktivitāti. Ir nepieciešams nevis samazināt, bet gan palielināt iedzīvotāju iespējas reāli ietekmēt procesus pašvaldībā, kontrolēt pašvaldības darbu, tai skaitā atlaist pašvaldību un ierosināt ārkārtas pašvaldības vēlēšanas, un tad lietas pašvaldībā sakārtosies.

Tādēļ es aicinu šo priekšlikumu noraidīt.

Šis priekšlikums tika noraidīts. Bet, tā kā tas tika skatīts pirmo reizi, tas atgriežas komitejā.

Balsošanas rezultāti:

Par – 11

Pret – 13

Atturas – 0

Nebalso – 7

Šajā darba cēlienā SC frakcijas iesniegtie un atbalstītie priekšlikumi skaidri liecina par viņu vārdu un darbu savstarpējo atbilstību. Sociālo vērtību sludinātāji un trūcīgo iedzīvotāju aizstāvji piedāvā sodus, kuri skartu jebkuru no tiem vairākiem simtiem tūkstošu Latvijas iedzīvotāju, kuri tieši sava “turīguma”dēļ lieto sabiedrisko transportu, kam biļešu cenu kāpums par dažiem desmitiem santīmu ir finansiāla traģēdija un kam šie jaunie sodi būs ļoti liela daļa no ikmēneša ienākumiem.

Sēdes protokols

Šis ieraksts tika publicēts Arhīvs ar birkām , , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Leave a Reply