Vai Saeimas deputātu atalgojums būtu nosakāms tautas balsojumā?

Kā ziņo vairāki mediji*, nākamgad pieaugs Saeimas deputātu un Ministru kabineta locekļu atalgojums. Tas saistīts ar pieaugošo vidējo algu valstī, jo, saskaņā ar 2009. gada 1. decembrī pieņemto Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu, Saeimas, Ministru kabineta un virknes citu valsts pārvaldes institūciju, arī pašvaldību un to iestāžu, amatpersonu un darbinieku atalgojums ir piesaistīts vidējai algai valstī, to reizinot ar katrai amatu grupai noteiktu koeficientu.

Šā likuma mērķis ir panākt, ka valsts un pašvaldību institūcijās amatpersonu (darbinieku) atlīdzības noteikšanā tiek ievēroti līdzvērtīgi nosacījumi.

[1. pants. Likumi.lv]

Amatpersonu atalgojumu pārskata reizi gadā, veidojot nākamā gada valsts budžetu, un uzlabojoties valsts ekonomiskajai situācijai, kas atspoguļojas vidējās algas pieaugumā, amatpersonu atalgojums pieaug. Ja vidējā alga kristos, pasliktinoties ekonomiskajai situācijai, arī valsts un pašvaldību amatpersonu atalgojums samazinātos. Tā ir vismaz kaut kāda atalgojuma sasaiste ar darba rezultātu un motivē Saeimu un Ministru kabinetu veicināt ekonomikas izaugsmi.

Tomēr sabiedrībā ir vērojama neapmierinātība ar šo situāciju, ko daudzi uztver kā netaisnīgu. Tas nav gluži bez pamata, jo vidējais atalgojums publiskajā sektorā ir lielāks nekā privātajā, un publiskajā sektorā lielāks strādājošo īpatsvars saņem aptuveni vidējai algai algai līdzvērtīgu atalgojumu, bet privātajā sektorā lielākā daļa strādājošo saņem atalgojumu līdz vidējai algai.

Strādājošo īpatsvars ieņēmumu grupās. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem.

Strādājošo īpatsvars ieņēmumu grupās. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem.

 

Varbūt taisnīgāk būtu deputātu algas noteikt ikgadējā tautas balsojumā? Iespējams, tas arī motivētu iedzīvotājus aktīvāk sekot līdzi Saeimas darbam un to rūpīgāk vērtēt.

Lai novērtētu, kāds varētu būt rezultāts šādai tautas nobalsošanai, piedāvāju šai aptaujā izvērtēt, kādu atalgojumu, Tavuprāt, ir pelnījis katrs Saeimas deputāts. Vari komentārā pamatot savu vērtējumu.

Pēc nedēļas publicēšu apkopotus un analizētus rezultātus.


Deputātu amatalga pieaugs līdz 2618 eiro pirms nodokļu nomaksas | Apollo.lv

Nākamgad premjerministra alga sasniegs 4032 eiro; ministriem – 3828 eiro | TVNET

Deputātu algas arī turpmāk pārskatīs reizi gadā | Lsm.lv

 

Šis ieraksts tika publicēts II. 1. Godīga un efektīva valsts pārvalde ar birkām , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

1 atbilde Vai Saeimas deputātu atalgojums būtu nosakāms tautas balsojumā?

  1. Informācijai – šo ceturtdien Saeima lems par Budžeta komisijas iesniegtā likumprojekta “Grozījumi Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā” nodošanu izskatīšanai komisijās: http://titania.saeima.lv/LIVS12/saeimalivs12.nsf/webSasaiste?OpenView&restricttocategory=765/Lp12
    “Likuma atvēršana” ir iespēja, kaut vai tikai teorētiska, fundamentāliem uzlabojumiem.

Leave a Reply