Kā jau ziņoja plašsaziņas līdzekļi, Valsts kontrole (VK) Rīgas brīvostas darbībā konstatējusi likumpārkāpumus un nesaimniecisku darbību, un ir lūgusi prokuratūru vērtēt šos pārkāpumus.
Šai sakarā Brīvostas valdes priekšsēdētāja vietnieks Ēriks Škapars (Vienotība) un pārējie valsts pārstāvji Brīvostas valdē ierosinājuši ārkārtas valdes sēdi, lai lemtu par Brīvostas pārvaldnieka Leonīda Loginova atbrīvošanu no amata. Tā notiks 25. martā.
Loginovs vada Rīgas Brīvostu jau 15 gadus, un šai laikā tā bijusi saistīta ar vairākiem skandāliem un aizdomām par nesaimniecisku, necaurspīdīgu un negodprātīgu pārvaldību, kā dēļ izšķērdēti līdzekļi un zaudēti klienti, kuriem Brīvostas pārvaldes darba metodes nav pieņemamas.
Tomēr Loginova nomaiņa ir maz ticama, jo no četriem Rīgas pašvaldības pārstāvjiem Brīvostas valdē divi ir Rīgas Domes Saskaņas Centra frakcijas deputāti (Mihails Kameņeckis un Vadims Jerošenko), trešais – Rīgas Domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) un ceturtais ir Brīvostas valdes priekšsēdētājs, Rīgas Domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks (Gods kalpot Rīgai). Bet Brīvostas pārvaldnieka atlaišanai nepieciešamas 5 no 8 balsīm.
Vienlaikus Vienotība ir apņēmusies iniciēt jauna Rīgas Brīvostas darbību regulējoša likuma izstrādi, jo pašreizējais nedod valstij iespēju ietekmēt Brīvostas darbību.
Ierosinot Leonīda Loginova atcelšanu no Rīgas Brīvostas pārvaldnieka amata un iniciējot tās darbības tiesiskā regulējuma uzlabošanu, Vienotība pierāda apņemšanos sakārtot Rīgas Brīvostu. Vienotība neatkāpjas no savām vērtībām, arī ne tad, kad nav iespēju tās apliecināt darbos.
tad “apņemas” vai “maz ticams”? Kā būs ar apņemšanās realizāciju. Mani kā vēletāju interesē rezultāts.
Lai panāktu rezultātu, nepieciešami noteikti līdzekļi, šai gadījumā ietekme. Rīgas Brīvostas valdē ir 8 cilvēki, ieskaitot priekšsēdētāju. No tiem 4 ir valsts pārstāvji un 4 – pašvaldības. Visi 4 pašvaldības pārstāvji ir no Saskaņas Centra un “Gods kalpot Rīgai”, ieskaitot priekšsēdētāju. Par Loginova atlaišanu jānobalso vismaz 5 valdes locekļiem.
Šai gadījumā ir divi risinājumi.
Pirmais, izstrādāt jaunu likumu, kas dotu lielāku ietekmi valstij un/vai ļautu efektīvāk novērst likumpārkāpumus un līdzekļu izšķērdēšanu. Taču tam nepieciešams diez gan daudz laika.
Otrs risinājums ir īstenojams jau šā gada 1. jūnijā, Rīgas Domē ievēlot tiesiskumu un godīgu, caurskatāmu pārvaldību atbalstošas partijas, kas nomainīs pašvaldības pārstāvjus Brīvostas valdē un panāks nepieciešamo rezultātu.