Noteikti būsiet pamanījuši, ka jau šo sestdien, 1. oktobrī, notiek 14. Saeimas vēlēšanas un ikvienam no mums būs iespēja paust savu viedokli par mūsu valsts attīstību nākamajos četros gados.
Šogad piedalīties vēlēšanās ir īpaši svarīgi. Covid-19 pandēmija, Krievijas iebrukums Ukrainā, populistu un demoagogu popularitātes pieaugums ir izaicinājumi, kuru pārvarēšanai mums ir nepieciešams stabils parlaments un valdība ar neapstrīdamu tautas mandātu.
Šogad Saeimas vēlēšanās startē 19 saraksti – lielākais Saeimas vēlēšanās pieteiktais kandidātu sarakstu skaits kopš 9. Saeimas vēlēšanām.
Taču toreiz vēlēšanās piedalījās 60,98% vēlētāju, kamēr iepriekšējās – 13. Saeimas vēlēšanās – piedalījās vien 54,56% vēlētāju. Ar vienu izņēmumu 10. Saeimas vēlēšanās, kurās piedalījās 63,12% vēlētāju, līdzdalība vēlēšanās ir pastāvīgi samazinājusies.
Vai tas ir iemesls uztraukumam?
Sekojošajā pēc Centrālās vēlēšanu komisijas datiem veidotajā tabulā ir skaidri redzama saistība starp vēlētāju līdzdalību vēlēšanās un Saeimas politisko sadrumstalotību vai vienotību un, līdz ar to, valdības darba efektivitāti.
7. Saeimas vēlēšanās piedalījās 71.89% vēlētāju un no 21 pieteiktā saraksta ievēlēja 6 jeb mazāk kā trešdaļu.
13. Saeimas vēlēšanās piedalījās 54,56% vēlētāju un no 16 pieteiktajiem sarakstiem ievēlēja gandrīz pusi – 7.
[table id=2 /]
Vai atceraties, cik ilgu laiku prasīja jaunās valdības izveidošana pēc iepriekšējām Saeimas vēlēšanām? Cik ilgi tapa un ne vienmēr loģiski un līdz galam izskaidroti sabiedrībai bija lēmumi Covid-19 pandēmijas pārvarēšanai?
Turklāt tagad, bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa iedevesmota, populāra kļuvusi vēlēšanu rezultātu un leģitimitātes apšaubīšana. Kā Tu domā, kurā gadījumā ir vieglāk apšaubīt vēlēšanu rezultātus – ja tajās piedalījušies vairāk vēlētāju, vai ja tajās ir piedalījušies mazāk vēlētāju?
Tas pats attiecas uz manipulācijām ar vēlēšanām – gan ļaunprātīgu iejaukšanos no ārpuses, gan mūsu pašu līdzpilsoņu negodprātīgām darbībām.
Ja turpināsies līdzšinējā vēlētāju līdzdalības samazināšanās tendence, šo vēlēšanu rezultāti būs sliktāki par mūsu ļaunākajiem murgiem.
Protams, ir naivi cerēt, ka līdzdalība pēkšņi būs virs 70%, taču optimālam rezultātam ir nepieciešams, lai tā būtu virs 60%.
Par ko balsot?
Šis lēmums, kā vienmēr, ir jāpieņem ikvienam pilsonim pašam. Ar visiem vēlēšanās pieteiktajiem sarakstiem var iepazīties šeit.
Es personīgi atbalstu Jauno Vienotību. Ar mūsu programmu var iepazīties šeit, to veido adekvātākie risinājumi svarīgākajiem mūsu valsts attīstības izaicinājumiem.
Mani personīgie argumenti:
Mēs nekad neesam vairījušies no atbildības vadīt valsti, jo īpaši tad, kad tā šķiet neiespējamā misija.
Valdis Dombrovskis to uzņēmās 2009. gada krīzes smagākajā punktā, kad iepriekšējā valdība bija ģļēvi dezertējusi, atstājot valsti bankrota priekšā.
Pēc 13. Saeimas vēlēšanām un tām sekojošās ieilgušās valdības veidošanas, Krišjānis Kariņš droši ķērās klāt sākotnēji šķietami nepārvaramajam izaicinājumam izveidot piecu ļoti atšķirīgu partiju koalīciju, pašam pārstāvot mazāko no Saeimas frakcijām ar tikai 8 deputātiem.
Mēs to vienmēr esam darījuši godprātīgi.
Ir bijuši skandāli, taču tagad atskatoties atpakaļ uz aizvadītajiem desmit gadiem man nav iemesla kaunēties par savu partiju. Atgādinu, ka tieši skandālu dēļ Vienotības biedru rindās vairs nav ne Dzintars Zaķis, ne Solvita Āboltiņa.
Nekļūdās tikai tas, kurš neko nedara. Mēs savas kļūdas esam atzinuši, no tām mācījušies un, ja ir bijusi tāda iespēja, tās arī izlabojuši.
Tomēr daudz vairāk ir bijušas pret mums vērstas nomelnošanas kampaņas, galvenokārt tieši tādēļ, ka neviens no mūsu biedriem nav pastrādājis nekādus noziegumus.
Iepriekš minētajam Dzintaram Zaķim balsu pirkšanas 12. Saeimas vēlēšanās lietā nebija piemērots nekāds statuss, proti, tiesai netika likti priekšā pierādījumi, ka viņam personīgi būtu ar to kāda saistība. Viņa personīgās attiecības ar lietā apsūdzētajām un notiesātajām personām ir bijusi viela spekulācijām, bet nav vainu apstiprinoši pierādījumi.
Arī automašīnas pirkšana caur savu uzņēmumu bija likumīga, lai arī izskatījās ētiski nepieņemama.
Dzintaram Zaķim bija jāpamet Vienotība tādēļ, ka nevienā no šiem skandāliem viņš nespēja pārliecināt sabiedrību, savus darba devējus, par savu nevainīgumu.
Jaunās Vienotības sarakstu veido Latvijas kompetentākie un tālredzīgākie politiķi, ko citstarp raksturo šim izaicinājumu pilnajam laikmetam īpaši svarīgā emocionālā nosvērtība un apdomība. Tas arī ir viens no iemesliem, kādēļ es šoreiz nekandidēju.
Mums rūp mūsu valsts nākotne. Lai nodrošinātu, ka tā ir labāka, nepieciešami rūpīgi izsvērti un realizējami risinājumi svarīgākajiem valsts attīstības izaicinājumiem. Draugi, būs labi!