Rīgai jākopj ievērojamo pilsētnieku piemiņa

Rīgas pilsētas mērs Georgs (Džordžs) Armitsteds un dzīvesbiedre Sesila Pihlau, Rīgas Kanālmalas apstādījumos, pie Nacionālās Operas tiltiņa. Bronzas lējums (900 kg). Autors: tēlnieks A.Vārpa. Pieminekli atklāja Viņas Majestāte Karaliene Elizabete II, 2006. gada 18. oktobrī. Atklāšanā piedalījās arī G.Armitsteda mazmazdēls Rodnijs Radklifs. Rodnija Redklifa un Jevgenija Gomberga dāvinājums Rīgai. Fotogrāfējis A.Buks CC BY-SA 2.5, https://lv.wikipedia.org/w/index.php?curid=91577

 

Rīgā ir dzimuši, auguši un strādājuši daudzi ievērojami cilvēki, kas ar savu darbu ir vai nu devuši būtisku labumu tieši Rīgai, kā, piemēram, tās mērs Džordžs Armitsteds un pirmais pilsētas galvenais inženieris un elektriskā tramvaja sistēmas izveidotājs Ādolfs Agte, vai nesuši Rīgas un Latvijas vārdu pasaulē, piemēram, Nobela prēmijas laureāts ķīmiķis Vilhelms Ostvalds vai Minox izgudrotājs VEF inženieris Valters Caps.

Es jau iepriekš rakstīju par Frīdriha Šopēna (Fryderyk Chopin) muzeju Varšavā, kura bagātīgā ekspozīcija stāsta par šai pilsētā dzimušā un līdz emigrācijai Polijas okupācijas dēļ dzīvojušā pasaulslavenā komponista  dzīvi un atstāto kultūras mantojumu.

Pētot Rīgas muzeju klāstu, esmu secinājis, ka mums ir memoriālie muzeji vairākiem latviešu rakstniekiem un māksliniekiem (Krišjānim Baronam, Aleksandram Čakam, Rainim un Aspazijai u.c.), taču vairākumam ievērojamo rīdzinieku ar citu etnisko izcelsmi ir labākajā gadījumā ekspozīcijas pārstāvētās nozares muzejos, piemēram, LU Kosmosa izpētes muzejā ir ekspozīcija raķešzinātniekam Frīdriham Canderam. Džordžam Armitstedam ir piemineklis Rīgas Kanālmalas apstādījumos, pie Nacionālās Operas tiltiņa, un viņa atdusas vietā Rīgas Lielajos kapos, un ekspozīcija Jaunmoku pilī. Ostvaldam ir piemineklis Vērmanes dārza žogā pie Krišjāņa Barona ielas.

Manuprāt, Rīgai būtu jāgodina visu tās ievērojamo pilsētnieku piemiņa, pēc Varšavas Šopēna muzeja piemēra veidojot muzejus, kas saglabātu un padarītu pieejamas pilsētniekiem un pilsētas viesiem zināšanas par šo cilvēku dzīvi un atstāto mantojumu. Tie, īpaši pasaulslaveniem cilvēkiem veltītie, piesaistītu tūristus, kas nestu papildus peļņu pilsētā strādājošajām viesnīcām un citiem apkalpojošās sfēras uzņēmumiem un nodokļu ieņēmumus pašvaldības budžetā.

Naudas Rīgai pietiek, jautājums ir tikai par prioritāšu sakārtošanu un godīgu, efektīvu saimniekošanu.

Šis ieraksts tika publicēts RD2017 ar birkām , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.