Par Junkuru un Āboltiņu

Šodien, kad 12. Saeimā ievēlētais deputāts Jānis Junkurs paziņoja par lēmumu atteikties no mandāta, no kāda Twitter lietotāja saņēmu šādu jautājumu:

Kā Jūs vērtējat Junkura kunga lēmumu atteikties no mandāta un vai Āboltiņai ir tiesības būt Saeimā?

Pirmkārt, par Jāni Junkuru. Viņam bija jāpieņem šāds lēmums, jo mandātu viņš ir ieguvis, pateicoties individuālajai kampaņai, kas netika saskaņota ar partiju.

Ikviens kandidāts varēja veikt savu individuālo kampaņu, bet tā bija jāsaskaņo ar partiju un bija jādeklarē visi ar to saistītie izdevumi, jo tā ir daļa no partijas kopējās kampaņas un ietekmē to, cik daudz naudas partija var izmantot citām kampaņas aktivitātēm. Ja kandidāts savu individuālo kampaņu nesaskaņo ar partiju un nedeklarē ar to saistītos izdevumus, partija nevar tos ņemt vērā, plānojot pārējās kampaņas aktivitātes. Un Junkura (kā arī vēl dažu kandidātu) dēļ ir sanācis tā, ka, iespējams, Vienotība ir pārsniegusi likumā noteiktos ierobežojumus un var zaudēt valsts budžeta finanējumu.

Turklāt, kā stāsta citi Kurzemes apgabala kandidāti (kurus es pazīstu personīgi un neredzu iemeslu viņiem neticēt), Junkurs neesot piedalījies nevienā saraksta kopējā aģitācijas pasākumā. Kā tas liek justies kandidātam, kurš ir aktīvi piedalījies šādos pasākumos, sarunājoties ar cilvēkiem, dalot saraksta kopējos aģitācijas materiālus un izbaudot negācijas, nav izdevis par sevi avīzi un nav ievēlēts, piemēram, man?

Koleģiāls pret partijas biedriem ir lēmums atteikties no mandāta, kas iegūts, nodarot kaitējumu partijai un izdaroties nekrietni pret saviem kolēģiem.

Par Solvitu Āboltiņu. Viņa šajās vēlēšanās ir saņēmusi apmēram trīs reizes vairāk plusiņu nekā Junkurs:

Kandidāts Plusiņi Svītrojumi Punkti Starpība
Solvita Āboltiņa 6540 6289 23285 -482
Jānis Junkurs 2104 1371 23767 482

[Pēc oficiālajiem 12. Saeimas vēlēšanu rezultātiem]

Kā redzams, svītrojumu viņai ir mazāk nekā plusiņu, kaut gan to viņai ir vairāk nekā Junkuram, kā dēļ viņa no Junkura atpaliek ar 482 punktiem un ir ierindojusies 4. vietā.

Cilvēkam, kurš ir aktīvi darbojies politikā vairāk nekā 10 gadus, liels svītrojumu daudzums vēlēšanās ir normāli. Tas skaidrojams daļēji ar to, ka daudziem politiķi nepatīk “kā šķira”, bet galvenokārt ar to, ka ir pieņēmis lēmumus, kas kādam nepatīk un traucē “kārtot biznesu” iepriekšējā stilā, ir iemantojis nelabvēļus, to starp ietekmīgus, un ir kļūdījies. Āboltiņas gadījumā ir nostrādājusi arī portāla TVNET.lv kampaņa svītrot pirmos 5 kandidātus sarakstā.

Savukārt šajās vēlēšanās Vienotība Kurzemes apgabalā ir saņēmusi 3 mandātus jeb vairāk nekā 11. Saeimas vēlēšanās (2). Šai laikā ir stiprināta sadarbība ar reģionālajām partijām no visiem vēlēšanu apgabaliem un Vienotībai piesaistīti Reformu partijas perspektīvākie politiķi, konsekventi turpinot līdz ar apvienības Vienotība dibināšanu uzsākto Latvijas politisko spēku konsolidāciju. Solvita Āboltiņa šai laikā ir bijusi Vienotības līdere un galvenā minēto procesu virzītāja.

Solvita Āboltiņa ir pelnījusi Saeimas deputāta mandātu vairāk nekā Jānis Junkurs. To gan viņa iegūs tikai pēc tam, kad Junkurs būs atteicies no sava mandāta, kā dēļ viņai nav iespēju turpināt darbu Saeimas priekšsēdētājas amatā.


Šis ieraksts tika publicēts Arhīvs ar birkām , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

1 atbilde Par Junkuru un Āboltiņu

  1. Pingback: baltais runcis Latvijas blogāres apskats #22 (27.10.-02.11.). | baltais runcis

Komentāri ir slēgti.