Nepieciešams veicināt aizbraukušo atgriešanos Latvijā, nevis kavēt aizbraukšanu

Saeimas Valstiskās audzināšanas apakškomisijas deputāti otrdien skaidros Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) rīcību, sagatavojot bukletus, kas reklamē darba iespējas ārvalstīs, sacīja apakškomisijas vadītājs Raivis Dzintars (Nacionāla apvienība).

Deputāti neizpratnē par NVA rīcību reklamēt darba iespējas ārvalstīs – DELFI.

Šķiet, ka Nacionālajai apvienībai ir svarīgi, lai cilvēks, nespēdams Latvijā atrast darbu, paliek šeit un kļūst par ilgstošo bezdarbnieku, nevis atrod darbu ārzemēs. Manuprāt, tas ir nepareizi. Jo ilgāk cilvēks ir bez darba, jo vairāk pieaug depresijas un atkarību risks, un samazinās iespēja cilvēkam atgriezties darba tirgū. Šāds cilvēks kļūst par slogu apkārtējiem, kā arī valsts budžetam. Savukārt, cilvēkam strādājot ārvalstīs, viņš

  • pats nodrošina sev iztiku un neprasa pabalstus,
  • pārskaita naudu Latvijā palikušajiem tuviniekiem, kas, pēc Pasaules Bankas datiem, 2007. gadā bija vairāk kā 1% Latvijas IKP.
Latvijas rezidentu pārskaitījumi no ārvalstīm un to īpatsvars IKP, pēc Pasaules Bankas datiem.

Manuprāt, tas, ka NVA izplata informāciju par darba iespējām ārvalstīs, ir ļoti labi, jo ja to nedarīs NVA, tad visādi krāpnieki darīs.

Ir bezjēdzīgi censties kavēt cilvēku aizbraukšanu (to nespēj pat totalitārie režīmi). Tā vietā jāveicina aizbraukušo atgriešanās, nodrošinot apstākļus, kuros cilvēki vēlēsies dzīvot un atgriezties no emigrācijas. Tas iespējams, domājot par reāliem risinājumiem ekonomiskās, sociālās un tiesiskās vides uzlabošanai, nevis tēlojot patriotus.


Šis ieraksts tika publicēts III.4. Atgriešanās Latvijā ar birkām , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.