Mana programma 11. Saeimas vēlēšanām

VIENOTĪBA

Krišjānis Liepiņš

Mana programma 11. Saeimas vēlēšanām

Valstij, kura nav apdāvināta ar vērtīgiem izrakteņiem (naftu, gāzi, zeltu utt.), galvenais ekonomiskais resurss ir tās cilvēki. Tādēļ tās attīstībai īpaši būtiska ir izglītība.

Jānodrošina, ka izglītību ieguvis cilvēks ir konkurētspējīgs darba tirgus dalībnieks, spēj elastīgi piemēroties tā izmaiņām, regulāri paaugstinot savu kvalifikāciju un, nepieciešamības gadījumā, to mainot.Turklāt tieši laba izglītība ir pamats tautsaimniecībā izmantojamu inovāciju radīšanai. Svarīgi arī, lai cilvēks būtu kompetents un atbildīgs pilsonis, kurš savu balsi atdos par reālu piedāvājumu valsts attīstībai, nevis skaistām frizūrām un dārgām priekšvēlēšanu reklāmām.

…………………………………………………………………………………………………………………………

Lai to sasniegtu, nepieciešamas šādas izmaiņas:

 1. Pamata un vidējās izglītības saturā kā galveno akcentu nostiprināt prasmes, nevis konkrētu faktu zināšanas. Faktu zināšanas ir svarīgas, taču nav galvenais, uz ko izglītībai būtu jākoncentrējas. Daudz svarīgāk ir spēt atrast un atlasīt nepieciešamo informāciju, izvērtēt to, prast patstāvīgi mācīties, kā arī sadarbības un svešvalodu prasmes. Mācību procesā faktiem jābūt palīgfunkcijai, kas palīdz skolēnam apgūt nepieciešamās prasmes. Un uz to ir jābūt orientētiem centralizētajiem eksāmeniem.
 2. Mazināt birokrātijas slogu skolām – nepieciešams pārvērtēt izglītības kvalitātes kritērijus un skolu darbību kontrolējošo institūciju nepieciešamību. Nav pieļaujams, ka dažādu formalitāšu kārtošana aizņem lielāku daļu no skolotāja darba nekā mācību darbs. Turklāt skolotājiem svarīga ir arī tālākizglītība, kam nepieciešams veltīt laiku.
 3. Motivēt skolotāju profesionālās izglītības programmu absolventus strādāt skolās. Šobrīd tikai ap 2% skolotāja kvalifikāciju ieguvušo jauniešu sāk strādāt savā profesijā. Lai šo situāciju uzlabotu, nepieciešams pilnveidot studiju un studējošā kredīta dzēšanu skolā strādājošajiem jaunajiem skolotājiem. Tāpat būtu nepieciešams noteikt pienākumu par budžeta līdzekļiem studējušajiem noteiktu laiku strādāt skolā, to samērojot ar kredīta dzēšanas periodu.

Šis ieraksts tika publicēts Arhīvs ar birkām , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

3 atbildes Mana programma 11. Saeimas vēlēšanām

 1. I believe this is one of the such a lot important info for me.
  And i’m happy reading your article. But should remark on few
  general issues, The site style is perfect, the articles is actually great :
  D. Excellent activity, cheers

 2. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way
  keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great
  blog like this one nowadays.

Komentāri ir slēgti.