Labāk ar #TTIP durvis uz ASV tirgu atvērt, lai uzņēmumi var šo iespēju izmantot, ja vēlas

QUOTuDoma publiskās debates

Vakar, 5. martā, piedalījos QUOTudoma rīkotajā publiskajā diskusijā par Transatlantisko tirdzniecības un investīciju partnerības (TTIP) līgumu starp ES un ASV, kuras dalībnieki pauda pietiekami daudz interesantu viedokļu no dažādām pusēm. Arī man bija iespēja paust savu viedokli.

Bažas par mūsu ekonomikas konkurētspēju, ko pauda arī daži šīs diskusijas dalībnieki, minot faktu, ka ASV ekonomika esot par 1/3 efektīvāka nekā ES ekonomika, dažādās publiskajās diskusijās par ekonomikas politikas tematiem ir dzirdamas kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. Manuprāt, šī efektivitātes atšķirība ir nevis drauds, bet iespēja mums pašiem kļūt efektīvākiem. To apstiprina arī Ārlietu ministrijas pārstāvja Mārtiņa Kreitusa tēze, ka šādi brīvās tirdzniecības līgumi veicina abpusēju ekonomiskās efektivitātes atšķirību izlīdzināšanos. Un mums tā ir iespējama ne tikai caur darba tiesisko attiecību regulējuma, kas ir viens no šīs atšķirības iemesliem, maiņu. Plašāks tirgus ar sīvāku konkurenci ir stimuls visiem uzņēmējiem paaugstināt savu efektivitāti. Savukārt uzņēmumu bankroti, ar ko biedē publiku, ir normāla ekonomikas sastāvdaļa. Nepatīkama, piekrītu, bet vērtīga pieredze, bez kuras nevar kļūt par īstu uzņēmēju.

Gan pirmais debašu dalībnieks – Rīgas Ekonomikas augstskolas students Rasmuss Filips Geks – gan Eiropas parlamenta deputāts Artis Pabriks pauda viedokli, ka šis līgums, mazinot dažādas gan tarifu, gan netarifu barjeras, palīdzēs tieši mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kuriem šobrīd šo barjeru dēļ ASV (un otrādi, attiecībā uz ASV uzņēmējiem) tirgus ir praktiski nepieejams.

Rītā pirms diskusijas savā e-pastā saņēmu vēstuli no Baltā nama (jo sekoju tā jaunumiem), kurā prezidenta Obamas administrācija šī līguma nepieciešamību pamatoja ar šādu kāda maza Denveras (Kolorado, ASV) uzņēmuma stāstu:

The Trans-Pacific Partnership isn’t just President Obama’s proposed trade deal — it’s mine, too. It’s a trade deal that millions of other online small business owners in this country would be proud to add their name to. I want to tell you why:

Every time I step through the doors of one of our 4,000-square-foot warehouses in Boulder and Denver, Colorado — every time I see the bikes and cycling parts that line those walls and take in the energetic buzz of our 30-member team — I take a step back and reflect on a simple fact: I own a business. It’s a “pinch-me” moment –- every time.

I am a cyclist and the proud co-owner of The Pro’s Closet, an online used-cycling store. And because of the Internet and the availability of e-commerce platforms like eBay, we’ve gone global. After all, when it’s not cycling season in the U.S., it’s peak season somewhere else in the world.

International customers aren’t just good for business abroad; they’re great for my Colorado communities. Why? Because selling in more markets means I can hire more people here at home. In fact, more small businesses are using the Internet to grow their business by reaching new customers they couldn’t reach before.

(Tulkojums būs vēlāk.)

Tas attiecas arī uz Alūksnes mājražotāju, kurš pašadītos rakstītos dūraiņus caur internetu varētu pārdot interesentiem ASV.*

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) pārstāvis Jānis Butkevičs sacīja, ka šīs organizācijas biedriem, kuru vairums esot mazie un vidējie uzņēmumu, ASV kā eksporta tirgus kā prioritāra izvēle ir reti kuram, tēlaini izsakoties, ka tad ja šīs durvis tiktu atvērtas, tajās nelauztos cilvēku pūļi. Bet, ja kāds vēlas eksportēt uz ASV, tagad šīs durvis ir aizvērtas. Manuprāt, ir labāk šīs durvis atvērt, lai uzņēmumiem šī iespēja ir pieejama. Izmantot to vai nē tad paliek konkrēto uzņēmēju ziņā.

P.S. Visi dokumenti par TTIP ir pieejami šeit.


*Cita starpā šai diskusijā izskanēja tēze, ka nākotnē uzņēmumi, kuri nestrādās pietiekami nopietni interneta vidē, bankrotēs. Manuprāt, šāda prognoze ir gana reālistiska.

Šis ieraksts tika publicēts I. 3. Ārējā tirdzniecība ar birkām , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

1 atbilde Labāk ar #TTIP durvis uz ASV tirgu atvērt, lai uzņēmumi var šo iespēju izmantot, ja vēlas

  1. Matīss saka:

    Viennozīmīgi atbalstu šāda veida plašāku tirgu.

Komentāri ir slēgti.