Karā nav uzvarētāju

Svinīgā vainagu nolikšanas ceremonija Rīgas Brāļu kapos, 2012. gada 8. maijs [Ernests Dinka, Saeimas kanceleja]

Svinīgā vainagu nolikšanas ceremonija Rīgas Brāļu kapos, 2012. gada 8. maijs [Ernests Dinka, Saeimas kanceleja]

Šodien, 8. maijā, Eiropa atzīmē Otrā pasaules kara beigas, jo šai dienā nacistiskā Vācija kapitulēja un Eiropā beidzās karadarbība, un piemin asiņainākā bruņotā konflikta cilvēces vēsturē upurus. Kopumā tas laupīja ap 70 miljonu karavīru un civiliedzīvotāju dzīvību, ieskaitot vērienīgākā genocīda – Holokausta – upurus. Latvija šai karā zaudēja brīvību un aptuveni 30% iedzīvotāju.

Krievija ir vienīgā valsts, kas Otrā pasaules kara beigas svin kā uzvaru, bet karā nav uzvarētāju (vienīgais uzvarētais karš ir nenoticis karš). Diemžēl tā arī nekrietni izmanto šī kara notikumus politiskiem mērķiem, tādēļ iesaku ikvienam izlasīt bijušā aizsardzības ministra Arta Pabrika šodien publicēto rakstu:

 69 gadus pēc šaušalīgā kara beigām šī ir diena, lai pieminētu visus kara upurus, neatkarīgi no tā, kurā pusē karavīrs karoja un atdeva savu dzīvību. Diemžēl ne visi un ne visas valstis ir tik drosmīgas, lai atdotu godu visiem karavīriem. Tikai nobriedusi un taisnīga valsts spēj atzīt savas kļūdas. ..

Šī sarežģītā vēsture vēlreiz un vēlreiz pierāda, ka karš ir bijis pārāk traģisks, lai to šobrīd izmantotu politiskiem mērķiem. Jebkurai ar karu saistītajai valstij ir jābūt drosmīgai pateikt, ka zaudētāji no šī kara bija visi, un šie maija datumi ir domāti tam, lai mēs godinātu visus kara upurus – vienalga, vai Krievijas, Vācijas vai Latvijas.

[Artis Pabriks]

via Deputāta dienasgrāmata: tikai nobriedusi un taisnīga valsts spēj atzīt savas kļūdas | Artis Pabriks.


Šis ieraksts tika publicēts Sabiedrība, Vēsture ar birkām , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.