Iedzīvotāji neatbalsta eiro ieviešanu tāpēc, ka neuzticas valdībai

Sastrēgumstunda, 5. jūnijs | LVT.lv

Sastrēgumstunda, 5. jūnijs | LVT.lv

5. jūnijā tika publicēti Eiropas Komisijas un Eiropas Centrālās bankas konverģences ziņojumi par Latvijas gatavību ieviest eiro. Un LTV raidījums “Sastrēgumstunda” bija paredzēts par to, kāpēc vairākums Latvijas iedzīvotāju joprojām neatbalsta eiro ieviešanu un vai tas liecina par atbildīgo personu nespēju izskaidrot būtiskos jautājumus. Taču raidījumā diskusija bija gandrīz tikai par eiro ieviešanas ekonomisko pamatojumu un tirgotāju problēmām pielāgot kases aparātus, kas, manuprāt, šai gadījumā bija nebūtiski sīkumi. Šai rakstā paudīšu savu viedokli par minētā raidījuma būtiskāko jautājumu, ko izteikt raidījumā man nebija iespēja.

Manuprāt, liela daļa iedzīvotāju eiro ieviešanu neatbalsta tāpēc, ka neuzticas valdībai. Un tam pamatā ir uzskats, ka valdība a priori melo, slēpj būtisku informāciju, kas tai nav izdevīga, un tautai nav iespējams uzzināt patiesību, jo arī plašsaziņas līdzekļi ir sazvērējušies ar valdību, ir uzpirkti vai iebaidīti, vai valdības kontrolē. Taču daļas cilvēku skeptiskumam pret valdību pamats ir pieredze, ka valdības mēdz melot un neizpaust būtisku informāciju.

Ko darīt? Tos, kuri ir pārliecināti par valdības sazvērestību pret tautu, nav iespējams pārliecināt, bet valdība var pārliecināt pārējos:

  • skaidrojot ar eiro ieviešanu saistītos ieguvumus salīdzinājumā ar riskiem;
  • iesaistoties atklātās un argumentētās diskusijās un tās veicinot;
  • neliekot šķēršļus pretēja viedokļa paušanai, turklāt reaģējot uz pretējās puses argumentiem;
  • kliedējot šaubas par būtiskas informācijas noklusēšanu (vai citādām manipulācijām ar to).

Ņemot vērā, ka kopš gada sākuma, kad tika sākta eiro ieviešanas komunikācijas kampaņaiedzīvotāju atbalsts eiro ieviešanai ir pieaudzis, es domāju, ka ar šiem soļiem ir iespējams līdz gada beigām panākt vismaz puses iedzīvotāju atbalstu eiro ieviešanai, bet arī pēc eiro ieviešanas valdībai būs jāpieņem ne mazāk svarīgi lēmumi. Tādēļ, lai arī šo lēmumu īstenošana neietu tik grūti un ar tādu pretestību kā eiro ieviešana, būtisks valdības uzdevums ir atgūt iedzīvotāju uzticēšanos un atbalstu.


Šis ieraksts tika publicēts Sabiedrība ar birkām , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.