Jaunā koronavīrusa Covid-19 pandēmijas ierobežošanai ieviests ārkārtas stāvoklis un valdība noteikusi virkni ierobežojumus, kā arī bargus sodus par to pārkāpšanu1. Daudzi, un jo īpaši uzņēmēji, izsaka pamatotas bažas par ietekmi uz ekonomiku, tiek prognozēts, ka šī pandēmija varētu izraisīt dziļu ekonomisko krīzi. Diskusijās nereti tiek pretnostatīta ekonomika un cilvēku dzīvības, taču vai mums tiešām ir jāizvēlas starp kaitējumu ekonomikai un apdraudējumu cilvēku dzīvībām?
Šis internetā atrastais attēls ilustrē, cik absurds ir šāds pretnostatījums.
Tam pamatā ir klasiskā ētiskā dilemma ar neapturamu tramvaju un sliedēm piesietiem cilvēkiem, un pārmijnieks var izglābt vienu cilvēku, otru nogalinot. Taču šoreiz sliedes ir savienotas cilpā un jebkura izvēle kaitēs abiem cilvēkiem. Ja valdība izvēlas glābt cilvēkus uz ekonomikas rēķina, ekonomika piedzīvos smagu krīzi, daudzi uzņēmumi bankrotēs, cilvēki zaudēs darbu un ienākumus. Izvēloties glābt ekonomiku uz cilvēku rēķina, daudzi cilvēki mirs un ekonomika zaudēs tai nepieciešamo darbaspēku un piedzīvos smagu krīzi, daudzi uzņēmumi nespēs turpināt darbību, cilvēki zaudēs darbu un ienākumus.
Ko darīt? Ir jāatrod zelta vidusceļš, un atšķirībā no pārmijnieka šai attēlā mēs varam mazināt kaitējumu gan cilvēkiem, gan ekonomikai. Ikvienam no mums ievērojot valdības noteiktos ierobežojumus, iespēju robežās paliekot mājās un strādājot attālināti, no mājām izejot tikai nepieciešamības pēc, ieklausoties un uzticoties speciālistiem un rūpīgi vērtējot informāciju (atceroties, ka par šo jauno vīrusu joprojām ir maz kas zināms, daudz vairāk ir viedokļu un, diemžēl, maldīgu pieņēmumu, puspatiesību un melu), kā arī sekojot veselā saprāta diktētām personīgās higiēnas procedūrām, mēs varam ierobežot vīrusa izplatību.
Tādējādi mēs varam samazināt saslimušo pieauguma tempu un palīdzēt veselības aprūpes sistēmai veiksmīgāk izārstēt saslimušos. Kā intervijā žurnālam Ir2 skaidro infektologs Uga Dumpis, svarīgi ir novērst mediķu masveidīgu saslimšanu. Šī raksta tapšanas laikā (4. aprīlis) ar Covid-19 saslimuši jau 40 veselības aprūpes darbinieki3, un pašizolacijā atrodas 27 Ogres slimnīcas mediķi4. Tādēļ, lūdzu, ja esi tikko atgriezies no ārzemēm vai bijis saskarē ar kādu kam ir/varētu būt šis vīruss, esi godīgs vismaz pret ārstu5.
Tai pat laikā valdība var palīdzēt pandēmijas dēļ problēmās nonākušajiem uzņēmumiem6, lai daudzu uzņēmumu vienlaicīga darbības apturēšana neizraisītu ekonomikas brīvo kritienu un darbinieku masveida atlaišanas, kas izsistu no trauslā līdzsvara valsts kopbudžetu. Un ikviens no mums var dalīties ar informāciju par to, kā mūsu iecienītie uzņēmumi pielāgojas situācijai. Piemēram, piegādājot pirkumus mājās nodrošina bezkontakta piegādi, vai izstrādā kādus inovatīvus risinājumus. Varam katrs savu iespēju robežās palīdzēt līdzcilvēkiem, piemēram, sagādāt pārtiku vai citas nepieciešamas preces, vienlaikus nodrošinot darbu un ienākumus iesaistītajiem uzņēmumus7.
Kopā mēs uzvarēsim šai cīņā. Esam piesardzīgi, paliekam mājās un pie pilna prāta!
Vēres
- Sods par Covid-19 krīzes noteikumu pārkāpumu personām būs līdz 2000 eiro; uzņēmumiem – līdz 5000 eiro
- Uga Dumpis: Šī situācija var turpināties pusgadu un pat vairāk
- Ar Covid-19 saslimuši jau 40 veselības aprūpes darbinieki
- Ogres slimnīcā pacientam konstatē Covid-19; slēdz nodaļu, pažizolācijā 27 mediķi
- ‘Nemelo par ceļojumu’ – mediķi lūdz neslēpt informāciju par neseniem ceļojumiem uz ārzemēm
- Par to plašāk kādā no nākamajiem rakstiem
- Aicinu pievienoties kādai no Facebook grupām, kas izveidotas šādu brīvprātīgo aktivitāšu koordinēšanai: