Cik ilgs laiks nepieciešams, lai apturētu Zemes sasilšanu?

Ja mēs šodien apturētu visas siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas, globālā sasilšana turpinātos vēl kādu laiku, līdz sasniegtu virsotni. Jaunākie pētījumi liecina, ka tas prasītu apmēram 10 gadus (iepriekšējie aprēķini paredzēja apmēram 40 gadus).

Kādēļ tā notiek? Un kā zinātnieki nonāk pie šiem secinājumiem?

Kādēļ globālā sasilšana turpinātos arī pēc SEG emisiju apturēšanas?

Zemes klimatu var salīdzināt ar mājas apkures sistēmu. Atmosfērā esošās SEG ir kā apkures katls, kas uzsilda ūdeni. Tad uzsildītais ūdens pa caurulēm aizplūst uz radiatoriem, kur tas atdod siltumu telpā esošajam gaisam, tad plūst atpakaļ uz apkures katlu. Kad apkures katlu izslēdz, radiatoros esošais ūdens turpina sildīt māju vēl kādu laiku.

70,8% Zemes virsmas klāj ūdens un, kā jau, iespējams, saproti no izmantotās analoģijas, tas ir Zemes radiators. Kā redzams augstāk ievietotajā grafikā, okeāni un jūras uzkrāj lielāko daļu siltumenerģijas, ko Zeme saņem no Saules. To straumes izlīdzina siltumu lielākā Zemes platībā, tādējādi nodrošina pietiekami siltu klimatu mērenā klimata joslās un novērš ekvatoriālo un tropu reģionu pārkaršanu.

Šis radiators turpinātu sildīt Zemes atmosfēru arī pēc tam, kad tiktu apturētas SEG emisijas un līdz ar to Zemes virsmas tuvumā saglabātā siltumenerģijas apjoma pieaugums.

Plašāk par šo un par to, kā zinātnieki nonāk pie šiem secinājumiem, šai The Conversation rakstā: How fast can we stop Earth from warming?


Šis ieraksts tika publicēts III.6. Vide ar birkām . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Uzraksti savu viedokli