Abortu aizliegums joprojām ir neadekvāts sieviešu tiesību ierobežojums un nerisina problēmu

Protests pie ASV Augstākās tiesas. Foto: EPA, MICHAEL REYNOLDS

Pagājušajā nedēļā ASV Augstākā tiesa atcēla 1973. gadā pieņemto spriedumu, kas legalizēja abortus. Sprieduma lietā “Rou pret Veidu” (Roe v. Wade) pamatojums bija:

konstitūcija paredz tiesības uz abortu, jo pamatlikumā noteiktas tiesības uz privātumu attiecībā uz savu ķermeni.

Šis lēmums pamatoti izraisījis diskusiju vētru arī Latvijas sociālajos tīklos. Nozīmīgi lēmumi un notikumi ASV politikā iedvesmo līdzīgas iniciatīvas arī Latvijā, pat ja konteksts ir pārāk atšķirīgs (vai arī Latvijā tā nav nemaz). Turklāt mums tepat netālu kaimiņos Polijā ir vieni no drakoniskākajiem abortu ierobežojumiem, kas atļauj pārtraukt grūtniecību tikai tad, ja tā iestājusies izvarošanas vai incesta gadījumā vai apdraud sievietes dzīvību un veselību. Šo ierobežojumu dēļ ir grūti atrast ārstus, kas veiktu abortu, pieaug nelegālo un ārzemēs veiktu abortu skaits, kas apdraud sievietes dzīvību un veselību daudz vairāk nekā legāls profesionāla ārsta piemērotos apstākļos veikts aborts, un ir bijuši gadījumi, kad sieviete nomirst tādēļ, ka viņas nedzimušais bērns nomirst un netiek izņemts no dzemdes.

Pirms nepilniem desmit gadiem es publicēju līdzīgu rakstu par šo tēmu. Šai laikā nekas nav mainījies: aizliegums joprojām nemazina abortu skaitu un joprojām ir neadekvāts sieviešu tiesību lemt par savu veselību ierobežojums.


Šis ieraksts tika publicēts III.2. Veselība, III.3. Ģimenes un bērni ar birkām , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Uzraksti savu viedokli